Příběhy

Úvod  >   Příběhy  >   Matěj

Matěj

Maty se narodil před jedenácti lety a už jako malé miminko většinu dne proplakal, spal jen minimálně a byl často nemocný. První zpráva o tom, že má Maty autistické rysy přišla v roce a půl a dnes už jeho rodiče vědí, že jeho diagnóza je: těžká forma Aspergerova syndromu s hlubokými úzkostmi. I přes nepříliš příznivé vyhlídky odborníků se rodiče rozhodli nic nevzdávat a jejich každodenní snaha se vyplatila - Maty je dnes integrován ve státní základní škole a má zcela jasno, co chce jednou v životě dělat.

Matěj Hošek se narodil před jedenácti lety rodičům, kteří jeho příchod očekávali s nedočkavostí a velkou láskou. Maty bohužel nebyl šťastné miminko. Většinu dne proplakal a spal jen minimálně. Byl často nemocný a život s ním se zdál být bojem o přežití. V 9 měsících přišla první zpráva od pediatra, že se Matěj nevyvíjí podle „tabulek“ a v roce a půl přišla první diagnóza v podobě těžké vývojové dysfázie, ADHD a autistických rysů. Vyhlídky odborníků nebyly příliš příznivé, ale rodiče Matěje to nechtěli přijmout a začali hledat pomoc, ale především se rozhodli to nevzdat. Život se celé rodině v jeden jediný moment otočil o sto osmdesát stupňů. Konec pracovních ambic, nastavení rituálů a každodenní plnění úkolů, aby syn promluvil alespoň jedno srozumitelné slovo a záchvaty vzteků se omezily na možné minimum. I když se lékaři přikláněli k výchově ve speciálních školkách i školách, Matěj je dnes integrován ve státní základní škole s asistentem, kterého rodina našla ve školce, a který rodičům i Matějovi zcela změnil život k lepšímu. Ale, jak se říká, kde příroda ubrala, jinde zase přidala. Matěj je velkým milovníkem dopravních prostředků a vášnivým obdivovatelem všeho, co souvisí s designem. Na rozdíl od jeho vrstevníků už dnes má zcela jasno, čím chce v životě být a jde si tvrdě za svým. Věří, že jednou po Praze budou lidé jezdit v jeho modelu tramvaje nebo metra, stát v budově nádraží, které již nyní má navrhnuté ve svém počítači a oblékat šaty, pro které on sám navrhne potisk látky. Matějova finální diagnóza byla stanovena psychiatry letos v létě a zní, těžká forma Aspergerova syndromu s hlubokými úzkostmi. Jeho rodiče se snaží o jediné, aby mu dávali hromadu lásky a chránili před lidmi, které stále vůči tomuto „postižení“ mají předsudky. Nicméně, za zdravé dítě by Matěje nikdy nevyměnili.

Jak říká jeho matka Michaela “Maty je originál, který nám umožnil na svět pohlédnout zcela jinými očima a vlastně nakonec splnil mé pracovní sny.“

Příběhy

Jaké to bylo a je u nás doma

Sdílíme konkrétní příběhy konkrétních rodin. Věříme, že pro ty z vás, kteří s autistou žijí, to budou něčím důvěrně známé příběhy, které přinesou pocit sounáležitosti a pochopení, a těm z vás, kteří vlastní zkušenost nemají, pomohou vytvořit si o takové zkušenosti nějakou představu.

A všem vám bude určitě úplně jasné, proč se NF AutTalk na podporu pečujících rodičů zaměřuje (srdce).

Děkujeme všem rodinám za důvěru a sdílení. Pokud chcete přidat svůj příběh, ozvěte se nám.

Zveřejněné příběhy rodin vyjadřují subjektivní pohled na problematiku autismu, resp. poruchu autistického spektra, přičemž nemusí zcela korespondovat s přesvědčeními a názory nadačního fondu.

Kontakt


Nadační fond AutTalk
Kateřiny Sokolové
Korunní 2569/108
101 00, Praha 10 Vinohrady
IČ: 044 15 957
Tel.: +420 606 587 093
Mail: info@auttalk.cz

BU: 333124124 / 2010