Příběhy

Úvod  >   Příběhy  >   Jareček

Jareček

Jmenuji se Eva. Jsem vdaná a mám 22 měsíční dceru Terezu Annu a syna Jarečka, kterému je 3,5 roku a je to úžasný kluk. Jareček se narodil císařským řezem. Nic nenasvědčovalo tomu, že bude jiný.

Vyvíjel se cca do 6. měsíce normálně, ale když měl začít lézt, tak nechtěl. Pozdě začal sedět, nemluvil, stoupl si poprvé až v 11 měsících, nechtěl jíst sám. Když se narodila dcera Terezka, jeho vývoj šel kupředu. Po prohlídce ve dvou letech jsme od pediatričky dostali doporučení k návštěvě neurologa a psycholožky. Pediatrička neřekla nic v tom smyslu, že má podezření, že Jareček je autista, přesto mi ta myšlenka bleskla hlavou a modlila jsem se, ať to tak není. A když jsme přišli do ordinace k panu doktorovi, tak se nás hned zeptal, jestli nás napadlo, že by Jareček mohl být autista. Už mě ta otázka ani nepřekvapila, bylo to zvláštní. Diagnóza: dětský autismus se střední mentální retardací a opožděným motorickým vývojem. 

Manžel synovu diagnózu moc nepřijal. Sice si s ním pár minut denně pohraje, vezme v létě na výlet, ale jinak dává přednost kontaktu s dcerou. Já jsem se s diagnózou Jarečka snažila popasovat dva týdny, plakala jsem a přemýšlela proč. Nakonec se mi to podařilo hodit za hlavu. Snažím se být silná pro Jarečka i pro Terezku. Beru to, jak to je. Jarečka miluju čím dál víc. Úplně jsem mu propadla, beru to jako dar od Boha, že nám Bůh svěřil do péče svého nemocného andělíčka, protože věděl, že mu dáme spoustu lásky. Někdo mi kdysi řekl, že děti si vybírají rodiče. Tak možná, že Jareček si nás vybral za rodiče, i když věděl, že to nebude snadné. Nehroutím se z toho, nestresuji. Miluji obě své děti. Hodně se od nich učím pokoře, skromnosti, trpělivosti. 

Terezka je Jarečkovým hnacím motorem. Začal chodit sám v 2,5 letech. Když má náladu, pokouší se sám jíst, co chce, tak si ukáže, oční kontakt navazuje, je to smíšek, velice kontaktní a mazlivý. Pořád ale nosí plenky, sám se neobleče, neobuje, zuby si nevyčistí, nerozumí moc mluvenému slovu, nemluví, nemá smysl pro orientaci, do schodů chodí s pomocí. Pro Terezku je to ale parťák, mají se moc rádi.

V těchto dnech nám přišlo schválení příspěvku na péči třetího stupně. Příští rok v září by měl Jareček nastoupit do speciální školky.

Věřím, že to zvládneme a časem se vše zlepší. Jareček je bojovník s velkým srdcem.

Příběhy

Jaké to bylo a je u nás doma

Sdílíme konkrétní příběhy konkrétních rodin. Věříme, že pro ty z vás, kteří s autistou žijí, to budou něčím důvěrně známé příběhy, které přinesou pocit sounáležitosti a pochopení, a těm z vás, kteří vlastní zkušenost nemají, pomohou vytvořit si o takové zkušenosti nějakou představu.

A všem vám bude určitě úplně jasné, proč se NF AutTalk na podporu pečujících rodičů zaměřuje (srdce).

Děkujeme všem rodinám za důvěru a sdílení. Pokud chcete přidat svůj příběh, ozvěte se nám.

Zveřejněné příběhy rodin vyjadřují subjektivní pohled na problematiku autismu, resp. poruchu autistického spektra, přičemž nemusí zcela korespondovat s přesvědčeními a názory nadačního fondu.

Kontakt


Nadační fond AutTalk
Kateřiny Sokolové
Korunní 2569/108
101 00, Praha 10 Vinohrady
IČ: 044 15 957
Tel.: +420 606 587 093
Mail: info@auttalk.cz

BU: 333124124 / 2010