Dobrovolnictví v rodinách

Úvod  >   Jak pomáháme  >   Dobrovolnictví v rodinách
RUKA NAVÍC

Dobročinnost neznamená jen darovat peníze, pro dobro je možné vyvinout nějakou činnost.
Staňte se dobrovolníkem v rodině, která pečuje o autistické dítě nebo dospělého.
Zkuste jako rodina spolupracovat s dobrovolníkem, který vám může pomoci v domácnosti nebo při péči o vaše výjimečné dítě.

Proč?

Slovo autista se u nás začíná běžně používat jako urážka. Je jasné, že roste povědomí, ale obohacení slovní zásoby není všechno, čím může autismus obohatit náš život. Na sever od nás se o autismu mluví jako o neurologická variaci, u nás se používá spíše pojem porucha autistického spektra. Chceme to brát spíš tak, že autismus nám nabízí spektrum možností, jak pomoci, jak rozšířit svoje zkušenosti, jak učinit náš život bohatším (spíš dětské ale velmi popisné video o autismu Amazing Things Happen - Czech).

Péče o dítě na spektru autismu může být pro rodinu náročná fyzicky, časově i emočně - kvůli složitým situacím, nepochopení, osamění, nedostatku peněz a/nebo odlehčovacích a asistenčních služeb. Jste rodič, tak si jednoduše představte péči o dítě a vynásobte to třeba pěti.

Na druhé straně jsou mladí lidé, kteří hledají své profesní zaměření, jsou zvědaví anebo jen mají chuť získat zajímavou zkušenost (O autismu a dobrovolnictví - pro budoucí dobrovolníky ) a také lidé, kteří podnikají anebo pracují v korporátech, a pociťují náznaky vyhoření, potřebují srozumitelný výstup toho, co dělají, potřebují udělat něco, co dává jednoduchý smysl, být užiteční (O autismu a dobrovolnictví - příběh podnikatelky Ivany Sankot).

Co může dělat dobrovolník?

Máte skvělého souseda nebo sousedku? Co vám půjčí mixér, skočí do lékárny a přinese nákup, když jste nemocní, nebo pohlídá syna anebo vezme dceru se svými dětmi na výlet?
Na pomoc v autistické rodině nepotřebujete speciální kvalifikaci nebo dovednosti. Stačí, když máte zájem a chuť pomoci, propojíme vás s rodinou a způsob se určitě najde.

Co dobrovolnictvím získáte?

 • nový úhel pohledu na realitu
 • radost, že jsem užitečný/á
 • zkušenosti do profesního životopisu, které mohou pomoci při přihlašování na vysokou školu nebo hledání budoucího profesního směřování
 • aktivitu, která vás „podrží", když to kolem nebude dávat smysl
 • možnost stát se členem unikátní dobrovolnické komunity

Co získají rodiče?

 • příležitost navázat prostřednictvím dobrovolníka nový kontakt se světem
 • pomoc s každodenními úkoly, které jsou momentálně nad jejich síly
 • čas, kdy se nemusí věnovat péči, ale třeba odpočinku nebo zařizování věcí, na které nemají prostor

Co získají děti a mladí lidé na spektru autismu?

 • nové podněty, které jim pomáhají v rozvoji a současně posouvají hranice jejich světa, osobní adaptability
 • čas navíc pro svoje oblíbené aktivity
 • parťáky z neurotypického světa, kteří jim zprostředkují svůj pohled na svět a budou o svých zkušenostech mluvit dál

Dobrovolníkům nabízíme:

 • setkání rodin
 • školení pro budoucí dobrovolníky – proč do toho ne/jít, jaké jsou zkušenosti, co já od toho vlastně čekám – budete mít jasno a v ruce check list pro první kontakt s rodinou

Rodinám nabízíme

 • setkání rodin
 • školení pro rodiny – proč do toho ne/jít, jaké jsou zkušenosti, zvládneme to, co od toho vlastně čekáme?
 • Víme toho dost? – budete mít jasno a v ruce check list pro první kontakt s dobrovolníkem

Workshopy na téma dobrovolníci v rodinách

Dobrovolnictví v autistické rodině je dobrodružství, objevování, zažijete výjimečné situace, získáte výjimečný pohled na sebe i svět kolem, budete výjimeční mezi výjimečnými :-)

 • 25.11.2020 - ON-LINE školení pro rodiny a dobrovolníky od 17.00 do 20.00

Máte zájem? Kontaktujte nás.

Zakladatelé fondu

Zakladatele

Nadační fond AutTalk

Vlastní příběh, tak jednoduchý a obyčejný důvod nás přiměl k tomu, abychom založili nadační fond. Naším symbolem je modré srdce, protože téma je pro nás jednoduše srdeční záležitost. Modrá barva je symbolem autismu, a proto je i naše srdce modré. Nadační fond AutTalk vznikl s láskou, vírou ve spolupráci a s odhodláním zlepšovat možnosti dětí s PAS a jejich rodin.

Náš tým jste vy! Vy všichni, kteří stejně jako my máte osobní zkušenost s poruchou autistického spektra. Vy všichni, kteří máte pocit, že chcete sdílet své zkušenosti a přispívat k tomu, aby se věci hýbaly správným směrem. Ozvěte se nám!

Více Informací

Kontakt


Nadační fond AutTalk
Kateřiny Sokolové
Korunní 2569/108
101 00, Praha 10 Vinohrady
IČ: 044 15 957
Tel.: +420 606 587 093
Mail: info@auttalk.cz

BU: 333124124 / 2010